Σάββατο 4 Ιουλίου 2015

Στους "4" του παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική εφήβων!!! Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ισπανίας με σκορ 70-59 !!! Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ομάδα των Η.Π.Α.

Η Ελλάδα ξεπέρασε το προβληματικό πρώτο ημίχρονο, πάτησε γκάζι, επικράτησε “παλικαρίσια” της Ισπανίας με το επιβλητικό 70-59 και πήρε το εισιτήριο για τα Ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων στην Κρήτη, όπου θα αντιμετωπίσει το φαβορί της διοργάνωσης, τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και θα διεκδικήσει την πρόκριση στον μεγάλο Τελικό.
Κορυφαίοι σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, στο πρώτο παιχνίδι που πήρε ουσιαστικό χρόνο συμμετοχής, με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 1 κλέψιμο καθώς και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο. Σημαντική ήταν και η συμβολή του Βασίλη Τολιόπουλου, με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 1 κλέψιμο.
Εμφανώς “μουδιασμένη” μπήκε η Εθνική μας στα πρώτα λεπτά του ματς, το οποίο φαινόταν πως θα πήγαινε σε χαμηλό σκορ. Οι 9 πόντοι του Σίμα κάτω απ’το καλάθι “πλήγωσαν” τους Έλληνες, οι οποίοι, όμως, κατάφεραν να κρατηθούν μόνο δύο πόντους πίσω (14-14, 10′). Στα ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος. Το μοναδικό εύστοχο τρίποντο απ’τον Σταμάτη ήταν μια επιφανειακή “μαχαιριά” για τους Ισπανούς, καθώς αμέσως μετά έκαναν ένα σερί 8-0. Ωστόσο, οι Χαραλαμπόπουλος, Σκουλίδας και Τολιόπουλος κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Μετά την επιστροφή απ’τα αποδυτήρια, η Ελλάδα άλλαξε εντελώς πρόσωπο. Τα τρίποντα των Χαραλαμπόπουλου και Ντόρσεϊ έβαλαν την Εθνική μας μπροστά με 31-34 (23′). Τα επόμενα λεπτά ανήκαν στον Ελληνοαμερικάνο γκάρντ, που πέτυχε ακόμη 7 πόντους. Με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Τολιόπουλο να ευστοχούν ξανά σε σουτ τριών πόντων “σφραγίστηκε” το +10 (41-51, 30′). Σημαντικό είναι πως ο παίκτης του Παναθηναϊκού, καθώς και ο Μήτογλου έκαναν την απαραίτητη δουλειά, μαζεύοντας σημαντικά ριμπάουντ. Το μομέντουμ του αγώνα ανήκε σαφώς στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Με ένα γρήγορο σερί 6-0 πήρε, η διαφορά έφτασε τους 16 (41-57), ενώ σταδιακά εκτοξεύθηκε και στο +20 (48-68, 36’40”) με γκολ φάουλ από τον Μιχάλη Λούντζη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστική σημασία, με το τελικό 70-59 να δίνει την πανηγυρική πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του κόσμου!