Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018

Πανελλήνιο Παίδων: Παναθηναϊκός-Αρίων Ξάνθης 68-56 & ΔΕΚΑ - Ηράκλειο 79-56

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-56 του Αρίωνα Ξάνθης και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που ξεκίνησε σήμερα στο Αγρίνιο.
Ο Αρίων Ξάνθης πήρε πρώτος ένα μικρό προβάδισμα (3-6), αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 διαμόρφωσε το 11-6. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17', όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24, για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 33-28. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά  (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45, 28'). Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +11 (58-47) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-15, 33-28, 52-45, 68-56
Διαιτητές: Λιότσιος-Λουλουδιάδης
Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 1, Κορωπιώτης 4, Κάβουρας 2, Γιαννούλτσης 9(1), Κυραλέος 7, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου 2, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 24(3).
Αρίων Ξάνθης(Θερμός-Παπαδόπουλος): Παύλου 4, Μελαδιανός 12, Αμοιράς 15, Μπουτζικούδης 7(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 2, Ευσταθιάδης 5, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 7, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Πρώτη επιτυχία και για τη ΔΕΚΑ καθώς επιβλήθηκε άνετα με 79-56 του Ηρακλείου.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (14-7) δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 23-11 με τη λήξη της, δείχνοντας ότι θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων (45-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια της τρίτης και της τέταρτης περιόδου με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την πρώτη της επιτυχία.
Δεκάλεπτα: 23-11, 45-21, 65-44, 79-56
Διαιτητές: Τσακάκης-Καρπάνος
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης 4, Κρίτσικας 7, Βασιλείου 8(1), Παπαπασχάλης 2, Τσιροπούλης Ι. 2, Τσιροπούλης Μ. 2, Παπασάβογλου Αν. 21, Θεογιάννης 14, Παπασάβογλου Αρ. 17, Νούσκαλης, Κοντέλης 2.
Ηράκλειο (Πινακουλάκης, Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης 3(1), Ματθαιάκης 1, Ηλιάκης 1, Γκίζης 6, Κουκιαδάκης 11, Βασιλάκης 9(3), Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής 1, Βαμβουκάκης 18(2), Καψάλης 6.